56 YILLIK YÖRSAN RESMEN İFLAS ETTİ

Dünkü gazete başlıklarındandı, “56 yıllık Yörsan resmen iflas etti”.

İstatistiklere baktığımız zaman kurulan şirket sayılarında geçen yıla göre ortalama % 50 düşüş gözlenirken kurulan şirket sayılarında da aynı oranlarda düşüş görülüyor. (*)https://www.alomaliye.com/2020/05/22/nisan-2020-kurulan-kapanan-sirket-istatistikleri/

Aslında neredeyse hergün zor durumda olan şirketleri, iflas başvurusunda olanları sürekli duyuyoruz. Turizm, yeme içme, eğlence, yolcu taşıma işlerinde ise bir çok bomba patlamak üzere.

Aslında tüm şirketler için iş planı, iş modeli çok büyük öncelik kazandı. Temmuz ayına geldik, taaa Şubat ayında iş planı, iş modeli güncellemeleri, çalışmaları yapılmalıydı. Yapılsaydı muhtemelen iş felaketlerinin yarısı olmazdı.

Şimdi kişisel iş modeli üzerinde de çalışmanın tam zamanı, yarınlar oldukça karanlık.

McKinsey Global Institute’un “İşimizin GeleceğiDijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü” raporunda oldukça ilginç öngörüler var. Bu rapora göre:

“Önümüzdeki 10 yıl içerisinde otomasyon, yapay zekâ ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik fayda ve sosyal değişimler ile 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeli olduğunu öngörüyoruz. Otomasyon ve dijitalleşmenin etkisiyle 7,6 milyon iş kaybolarak yeni işlere dönüşebilecek ve 2030 yılına kadar 8,9 milyon yeni iş oluşabilecek. Ayrıca, başta teknolojiyle ilgili alanlarda olmak üzere, tamamı yeni 1,8 milyon iş yaratılabilecek.”

Yani bir çok iş yok olacak ve bir çok yeni iş alanı açılacak.

Buna jhazır olabilmenin tek yolu da “kişisel iş modeli” üzerinde sürekli çalışmak ve güncellemek.

(*) https://www.alomaliye.com/2020/05/22/nisan-2020-kurulan-kapanan-sirket-istatistikleri/

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*